Dolomity        Vznik feng shui (feng šuej, feng šu) sa datuje do obdobia pred viac ako 4 000 rokmi. Krajinou jeho pôvodu je Čína. Pôvodne sa využívalo na zvolenie najlepšej polohy pre hrobky - číňania majú svojich mŕtvych predkov vo veľkej úcte. Neskôr sa začalo využívať pre najvhodnejšiu lokalizáciu miesta pre cisársky palác  a všeobecne pre ľudské obydlia.

     Odborníci na feng šuej tej doby si všímali charakter krajiny - hory, rieky, úrodné polia, ich vzájomnú polohu a tvar. Pôvodné učenie nazývame preto škola tvarov. Neskôr do posudzovania zapojili orientáciu voči svetovým stranám, numerologické a astrologické výpočty, a vznikla takzvaná škola kompasu. Učenie je veľmi komplexné, a čínski majstri študujú a prehlbujú svoje majstrovstvo v tomto umení často po celý život.

     Keďže vzniklo v Číne, je prirodzene spojené s čínskou kultúrou, životnou filozofiou, náboženstvom. Číňania berú ako samozrejmosť existenciu všadeprítomnej životnej energie (čchi), a snaha o harmonizovanie jej prúdenia v priestore aj v ľudskom tele je prirodzenou súčasťou ich života. Rovnako samozrejmou je pre nich viera, že všetko má svoju dušu - ľudia, zvieratá, rastliny, predmety, to všetko má svoju energiu a všetko na seba navzájom pôsobí.

     kompasPrenikaním na Západ sa niektoré základné predpoklady vytratili - kacírskou sa javila už myšlienka, že dušu by mohlo mať zviera, a kameň? Čisté bláznovstvo! Podobný osud postihol aj niektoré iné základné princípy. A tak sa stalo, že z pôvodného komplexného učenia sa uchytili len útržky bez pochopenia podstaty, často prezentované  v časopisoch ako systém čudáckych doporučení a pravidiel, ktoré majú bližšie k poverám ako k životnej filozofii. Skutočná podstata feng šuej je ale o pôsobení energie a jej harmonizácii.

    Ak vás zaujíma, ktoré sú 3 základné piliere feng šuej vo vašom dome či byte, stiahnite si zadarmo eBook "Nechajte energiu prúdiť". A ak chcete vedieť, ako si naplniť svoj príbytok pozitívnou energiou a zharmonizovať seba aj svoj domov, ponúkam vám "Tajomstvo žitia v harmónii" - manuál na lepší život :-).