O feng shui

Čo to vlastne je to feng shui? Načo je to dobré? Funguje to? Ako to môžem využiť v mojom byte? Na všetky tieto otázky, ale aj na mnohé ďalšie, nájdete na tejto stránke. Začať môžete úvodným videom :-)

Vytvorte si vo vašom priestore príjemný pocit pohody a harmónie s využitím základných princípov feng shui.

Stiahnite si ťahák s charakteristikou 5 prvkov a jednoduchými pravidlami, ako ich rozoznať a využiť vo vašom domove.

 

História feng shui

Vznik feng shui (feng šuej, feng šu) sa datuje do obdobia pred viac ako 4 000 rokmi. Krajinou jeho pôvodu je Čína. Pôvodne sa využívalo na zvolenie najlepšej polohy pre hrobky - číňania majú svojich mŕtvych predkov vo veľkej úcte. Neskôr sa začalo využívať pre najvhodnejšiu lokalizáciu miesta pre cisársky palác  a všeobecne pre ľudské obydlia. Odborníci na feng šuej tej doby si všímali charakter krajiny - hory, rieky, úrodné polia, ich vzájomnú polohu a tvar. Pôvodné učenie nazývame preto škola tvarov. Neskôr do posudzovania zapojili orientáciu voči svetovým stranám, numerologické a astrologické výpočty, a vznikla takzvaná škola kompasu.

Celý článok

5 prvkov

Teória piatich prvkov spolu s princípmi jin a jang tvoria základný stavebný kameň učenia feng šuej. O čo vlastne ide? Celá čínska ideológia je založená na hľadaní a vytváraní harmónie - v tele, v duši, v priestore a tým aj v celom živote.  Deje sa tak prostredníctvom optimálneho prúdenia životnej energie, číňania ju nazývajú "čchi".  Účelom feng šuej je zabezpečiť harmonické prúdenie čchi v našom obytnom priestore - doma, v kancelárii, všade kde  ľudia trávia svoj čas. Využíva  pri tom 5 prvkov - drevo, oheň, zem, kov a voda, ktoré by mali byť vo vzájomnej rovnováhe.

Celý článok

Jin a Jang

Jin a jang môžeme vnímať ako dve základné a protichodné kvality, ako určitú charakteristiku každého predmetu alebo deja v prírode. Jang predstavuje aktívny princíp, jin naopak pasívny. V čistej forme sa nikdy nevyskytujú, to symbolizuje tá biela bodka v čiernom a čierna v bielom poli. Každý predmet alebo dej obsahuje obe sily, záleží na tom v akom sú vzájomnom pomere. Či predmet alebo dej má jinový alebo jangový charakter záleží tiež od toho, s čím ich navzájom porovnávame, je to teda relatívny pojem. 

Celý článok

Články o feng shui na blogu

Nedávno som v jednom online rozhovore dostala otázku: "Mohla by si prosím ťa vysvetliť našim divákom, čo…
Celý článok
Ak ste úspešne zvládli predveľkonočné upratovanie, nezabudnite aj na energetickú očistu priestoru. Čo si predstaviť pod pojmom…
Celý článok
Začala sa jar, a to už tradične v mnohých z nás vyvoláva asociáciu jarného upratovania. Slnko začína…
Celý článok
Na adventnom venci už horia 2 sviečky, domovom sa šíri vôňa medovníčkov, na vstupných dverách visí adventný…
Celý článok
      Koniec koniec leta a začiatok jesene je čas, kedy Matka Zem vydáva svoje plody viac ako…
Celý článok
Prvé roky dieťaťa sú kľúčové pre jeho ďalší rozvoj. Nasáva ako špongia všetky podnety, s ktorými príde…
Celý článok