O feng shui

Čo to vlastne je to feng shui? Načo je to dobré? Funguje to? Ako to môžem využiť v mojom byte? Na všetky tieto otázky, ale aj na mnohé ďalšie, nájdete na tejto stránke. Začať môžete úvodným videom :-)

Vytvorte si vo vašom priestore príjemný pocit pohody a harmónie s využitím základných princípov feng shui.

Stiahnite si ťahák s charakteristikou 5 prvkov a jednoduchými pravidlami, ako ich rozoznať a využiť vo vašom domove.

 

História feng shui

Vznik feng shui (feng šuej, feng šu) sa datuje do obdobia pred viac ako 4 000 rokmi. Krajinou jeho pôvodu je Čína. Pôvodne sa využívalo na zvolenie najlepšej polohy pre hrobky - číňania majú svojich mŕtvych predkov vo veľkej úcte. Neskôr sa začalo využívať pre najvhodnejšiu lokalizáciu miesta pre cisársky palác  a všeobecne pre ľudské obydlia. Odborníci na feng šuej tej doby si všímali charakter krajiny - hory, rieky, úrodné polia, ich vzájomnú polohu a tvar. Pôvodné učenie nazývame preto škola tvarov. Neskôr do posudzovania zapojili orientáciu voči svetovým stranám, numerologické a astrologické výpočty, a vznikla takzvaná škola kompasu.

Celý článok

5 prvkov

Teória piatich prvkov spolu s princípmi jin a jang tvoria základný stavebný kameň učenia feng šuej. O čo vlastne ide? Celá čínska ideológia je založená na hľadaní a vytváraní harmónie - v tele, v duši, v priestore a tým aj v celom živote.  Deje sa tak prostredníctvom optimálneho prúdenia životnej energie, číňania ju nazývajú "čchi".  Účelom feng šuej je zabezpečiť harmonické prúdenie čchi v našom obytnom priestore - doma, v kancelárii, všade kde  ľudia trávia svoj čas. Využíva  pri tom 5 prvkov - drevo, oheň, zem, kov a voda, ktoré by mali byť vo vzájomnej rovnováhe.

Celý článok

Jin a Jang

Jin a jang môžeme vnímať ako dve základné a protichodné kvality, ako určitú charakteristiku každého predmetu alebo deja v prírode. Jang predstavuje aktívny princíp, jin naopak pasívny. V čistej forme sa nikdy nevyskytujú, to symbolizuje tá biela bodka v čiernom a čierna v bielom poli. Každý predmet alebo dej obsahuje obe sily, záleží na tom v akom sú vzájomnom pomere. Či predmet alebo dej má jinový alebo jangový charakter záleží tiež od toho, s čím ich navzájom porovnávame, je to teda relatívny pojem. 

Celý článok

Články o feng shui na blogu

Ak ste úspešne zvládli predveľkonočné upratovanie, nezabudnite aj na energetickú očistu priestoru. Čo si predstaviť pod pojmom…
Celý článok
Začala sa jar, a to už tradične v mnohých z nás vyvoláva asociáciu jarného upratovania. Slnko začína…
Celý článok
Na adventnom venci už horia 2 sviečky, domovom sa šíri vôňa medovníčkov, na vstupných dverách visí adventný…
Celý článok
      Koniec koniec leta a začiatok jesene je čas, kedy Matka Zem vydáva svoje plody viac ako…
Celý článok
Prvé roky dieťaťa sú kľúčové pre jeho ďalší rozvoj. Nasáva ako špongia všetky podnety, s ktorými príde…
Celý článok
Metóda Lietajúcich hviezd patrí k pokročilejším technikám feng šuej. Zjednodušené vysvetlenie som sa snažila poskytnúť v minulom…
Celý článok