O feng shui

Čo to vlastne je to feng shui? Načo je to dobré? Funguje to? Ako to môžem využiť v mojom byte? Na všetky tieto otázky, ale aj na mnohé ďalšie, nájdete na tejto stránke. Začať môžete úvodným videom 🙂

Vytvorte si vo vašom priestore príjemný pocit pohody a harmónie s využitím základných princípov feng shui.

Stiahnite si ťahák s charakteristikou 5 prvkov a jednoduchými pravidlami, ako ich rozoznať a využiť vo vašom domove.

 

História feng shui

Vznik feng shui (feng šuej, feng šu) sa datuje do obdobia pred viac ako 4 000 rokmi. Krajinou jeho pôvodu je Čína. Pôvodne sa využívalo na zvolenie najlepšej polohy pre hrobky - číňania majú svojich mŕtvych predkov vo veľkej úcte. Neskôr sa začalo využívať pre najvhodnejšiu lokalizáciu miesta pre cisársky palác  a všeobecne pre ľudské obydlia. Odborníci na feng šuej tej doby si všímali charakter krajiny - hory, rieky, úrodné polia, ich vzájomnú polohu a tvar. Pôvodné učenie nazývame preto škola tvarov. Neskôr do posudzovania zapojili orientáciu voči svetovým stranám, numerologické a astrologické výpočty, a vznikla takzvaná škola kompasu.

Celý článok

5 prvkov

Teória piatich prvkov spolu s princípmi jin a jang tvoria základný stavebný kameň učenia feng šuej. O čo vlastne ide? Celá čínska ideológia je založená na hľadaní a vytváraní harmónie - v tele, v duši, v priestore a tým aj v celom živote.  Deje sa tak prostredníctvom optimálneho prúdenia životnej energie, číňania ju nazývajú "čchi".  Účelom feng šuej je zabezpečiť harmonické prúdenie čchi v našom obytnom priestore - doma, v kancelárii, všade kde  ľudia trávia svoj čas. Využíva  pri tom 5 prvkov - drevo, oheň, zem, kov a voda, ktoré by mali byť vo vzájomnej rovnováhe.

Celý článok

Jin a Jang

Jin a jang môžeme vnímať ako dve základné a protichodné kvality, ako určitú charakteristiku každého predmetu alebo deja v prírode. Jang predstavuje aktívny princíp, jin naopak pasívny. V čistej forme sa nikdy nevyskytujú, to symbolizuje tá biela bodka v čiernom a čierna v bielom poli. Každý predmet alebo dej obsahuje obe sily, záleží na tom v akom sú vzájomnom pomere. Či predmet alebo dej má jinový alebo jangový charakter záleží tiež od toho, s čím ich navzájom porovnávame, je to teda relatívny pojem. 

Celý článok

Články o feng shui na blogu

Hoci tento rok nám všetkým priniesol mnohé výzvy a pripravil rôzne nepríjemné prekvapenia, nenechajte si tým pokaziť…
Celý článok
Koniec koniec leta a začiatok jesene je čas, kedy Matka Zem vydáva svoje plody viac ako po…
Celý článok
Zanedlho začne jar, a to už tradične v mnohých z nás vyvoláva asociáciu jarného upratovania. Slnko začína…
Celý článok
Blíži sa sviatok Svätého Valentína, kedy mnohí z nás sa budú snažiť prejaviť svoju lásku a podporiť…
Celý článok
Keď som začínala ako konzultant feng shui, niekedy som sa cítila bezmocne. Mala som totiž aj zákazníkov,…
Celý článok
Jesenné dekorácie Čochvíľa už príroda rozohrá svoju každoročnú symfóniu farieb. Jeseň odeje stromy do žltej, oranžovej, červenej…
Celý článok