Aktuálna energia a ako ju využiť

Keď som začínala ako konzultant feng shui, niekedy som sa cítila bezmocne. Mala som totiž aj zákazníkov, ktorí bývali v paneláku a nemohli meniť dispozíciu, nemali peniaze na rekonštrukciu alebo výmenu nábytku, alebo nemohli uplatniť ani moje drobnejšie odporúčania kvôli partnerovi/deťom/psovi a podobne. Trápilo ma, že ako oni teraz môžu zlepšiť svoj život, keď to majú v byte „celé zle“?

Našťastie som dosť rýchlo pochopila, že náš byt nie je jediný faktor, ktorý ovplyvňuje stav našej energie a udalosti v našom živote. Je ešte veľa iných možností, ako načerpať energiuzmeniť svoj život k lepšiemu. Jedným z významných zdrojov energie pre nás môže byť príroda. A nemyslím len priame načerpanie energie častým pobytom v nej (aj keď iste chápete že to je základ), mám na mysli aj naladenie sa na jej cykly, plynutie v súlade s aktuálnymi energiami.

Aká je aktuálna energia v novembri?

November, alebo po česky úplne výstižne listopad, je charakteristický opadávaním listov zo stromov. Niekomu sa to môže zdať smutné – niečo končí a umiera, stromy zostanú holé, už nie sú také pekné… Lenže každá minca má dve strany, a vždy, keď niečo končí, iné sa zase začína, taký je kolobeh prírody aj nášho života.

Je na nás, čomu venujeme pozornosť – či s ľútosťou nariekame za tým, čo odchádza, alebo s radosťou vítame to nové, čo prichádza. Keď sa naladíme na esenciu toho, čo sa deje v prírode, a dokážeme ju nájsť a venovať jej pozornosť v našom živote, dodá nám to energiu. Je to ako keby sme surfovali na vlne alebo plávali s prúdom namiesto snahy usmerniť tok rieky tam, kam my chceme aby tiekla.

Ako využiť toto obdobie?

Po tom, ako stromy vydali svoje plody, zbavujú sa aj listov. Zostanú len holé konáre, iba to, čo je pevné a trvácne. Je to čas, kedy aj my môžeme skontrolovať, ktoré naše projekty priniesly svoje plody, či sa nám podarí dosiahnuť svoje ročné ciele. Vyhodnotiť činnosti, ktoré sú nosné pre náš život a tvoria pevnú kostru a zamerať sa na ne. Určiť aj tie, ktoré nám už nedávajú zmysel alebo neprinášajú očakávané výsledky, a dokázať ich pustiť.

V lese sa vďaka tomuto presvetleniu dostane slnečné svetlo až dovnútra, do hĺbky, dosvieti až celkom na „dno“, kam predtým nemalo prístup. Je to ideálny čas pozrieť sa aj do svojho vnútra, do hĺbky svojej duše, a vyniesť na svetlo vedomia veci, ktoré sme si počas rušných dní plných vonkajšej aktivity nestihli uvedomiť. Ako sa vyvíja náš život? Ako sa v ňom cítime? Sme spokojní s vnútorným posunom, aký sme urobili počas tohto roka?

Dlhé večery sú ideálne na rozjímanie, hodnotenie svojich cieľov, upratovanie priorít. Vytrieďovanie toho, čo nám začiatkom roka pripadalo ako skvelý nápad, ale ukázalo sa, že to vlastne pre nás nie je až také dôležité. Vnímanie situácií, ktorým sme museli počas tohto roka čeliť, a čo sme si pri tom uvedomili. Vyciťovanie zmien, ktoré je potrebné v živote urobiť v súvislosti so zmenami prebiehajúcimi naokolo.

Tento rok bol obzvlášť bohatý na výzvy a situácie, kedy bolo potrebné operatívne niečo meniť, prispôsobiť sa, nájsť nové riešenie. Je len na nás, či budeme vystrašene sedieť doma a čakať, kedy „tá hrôza pominie“ a náš život sa vráti do „normálu“, alebo dokážeme vidieť aj prínosy a výhody nového usporiadania sveta a aktívne prispieť k tomu, aby náš „nový normál“ bol ešte lepší ako predtým 😉

Slavomíra Harcegová
Pracujem ako konzultant feng šuej a dizajnér. Pomáham ľuďom vytvoriť si harmonický domov, učím ich zariadiť si svoj priestor tak, aby ich dobíjal pozitívnou energiou a podporoval na ceste k splneniu svojich snov. Rada to naučím aj vás :-)
Komentáre