Aké farby a materiály dominovali v Miláne?

Tohtoročná výstava nábytku v Miláne už je za nami. Aké trendy tu ukázali najprestížnejšie európske nábytkárske firmy? Najviac ma zaujímali kuchyne (ak ste si stiahli môj eBook Nechajte energiu prúdiť tak určite viete prečo 😉 ), nové trendy som preto sledovala predovšetkým v tejto oblasti, podobne z hľadiska farieb a materiálov to ale vyzeralo aj v nábytku do ostatných miestností.

Farby

Tento rok bolo mimoriadne veľa ľudí, tak na mnohých fotkách trčí nejaká tá ruka :-)Biela, ktorá viedla v rebríčku obľúbenosti niekoľko posledných rokov, je definitívne na ústupe. Nahradila ju farba bielej kávy a ostatné tlmené odtiene od krémovej cez kapučíno až po svetlokávovú. Používaná farba je aj sivá, opäť v jemných tlmených odtieňoch od svetlosivej až po antracitovú, čiernu bolo vidno len veľmi zriedka. Občas som našla aj tlmený odtieň inej farby, vždy bola ale použitá len ako doplnková. Výrazné farby momentálne vôbec nie sú v kurze, výnimku tvorí snáď len oranžová, prípadne na malej ploche červená. Kávové odtiene vedú v obľúbenosti aj pri použití moridiel, a doteraz tak obľúbené bielené drevo takmer nebolo vidno.

Na obrázku vidíte farebnú škálu vyrábaného nábytku prezentovanú jedným z výrobcov, celá výstava sa farebne niesla tom istom duchu.

Povrchy

IMG_3985Doteraz veľmi populárny  vysoký lesk nahrádza postupne opačný extrém – hlboký mat. Ani jeden z nich sa bohužiaľ nevyznačuje nadmernou praktickosťou, na niektorých fotkách zblízka si môžete všimnúť, že vidno odtlačky prstov. Našťastie existujú aj povrchové úpravy, ktoré znesú bežné dotyky bez viditeľných následkov, určite si však pred kúpou nábytku najprv vyskúšajte ho chytiť, aby ste doma tiež nepotrebovali takého leštiča, ktorý nabehol vždy po skupinke zvedavých kontaktných návštevníkov 😀

Materiály

Collage_FotorDrevo, predovšetkým masívne vo svojej prirodzenej forme, sa objavuje v moderných kuchyniach stále častejšie a na väčších plochách, vytvára harmóniu kontrastov a vnáša teplo a život medzi inak chladne pôsobiace tlmené farby a hranaté tvary. Najpoužívanejšou drevinou je stále dub so svojou typickou kresbou, pričom praskliny a hrče sú žiadaným výrazovým prvkom. Dub najlepšie vynikne vo svojej prirodzenej farebnosti, používa sa ale podľa potreby aj morený vo všetkých kávových odtieňoch.  Obľúbenou úpravou je aj patinovanie, predovšetkým v rustikálnych kuchyniach. Vo väčšej miere sa  začína objavovať aj orech. Ten takmer vždy v prírodnej farbe, pri jeho výraznej charakteristickej kresbe by bola škoda ho pokaziť nejakým náterom. V menšej miere sa používajú aj iné domáce dreviny, a tiež mäkké drevo ako borovica či smrek. Lacnejší (a na údržbu praktickejší) variant je laminovaná drevotrieska, ktorá drevo iba imituje. Dnes je už možné zohnať drevotriesku s  povrchovou úpravou z diaľky na nerozoznanie podobnou drevu, so štruktúrovaným povrchom, výber je naozaj bohatý. Na pracovné dosky sa najčastejšie používa kameň alebo jeho imitácie.

Čo však vo vašej kuchyni nesmie chýbať, ak chcete držať krok s dobou, sú retro doplnky ako po babičke :-).

Pripravila som pre vás aj fotogalériu, tak nakuknite a vyberte si, čo s vami rezonuje. Fotky nájdete tu

Slavomíra Harcegová
Pracujem ako konzultant feng šuej a dizajnér. Pomáham ľuďom vytvoriť si harmonický domov, učím ich zariadiť si svoj priestor tak, aby ich dobíjal pozitívnou energiou a podporoval na ceste k splneniu svojich snov. Rada to naučím aj vás :-)
Komentáre