Od Lucie do Vianoc…

Veríte na veštenie?

Naši predkovia nemali internet, a tak sa museli spoliehať na iné zdroje pri predpovedaní budúcnosti. Sledovali prírodu a vytvorili mnohé pranostiky, aby sa dokázali pripraviť lepšie na predpokladané udalosti. A nie len to – prevádzali aj rôzne rituály, aby si zabezpečili želané pozitívne udalosti, alebo sa ochránili pred potenciálnymi hrozbami. Zimný Slnovrat a obdobie okolo neho je obzvlášť bohaté na tradície, a nie len kresťanské – často majú oveľa starší základ.

V dnešnej dobe sa na väčšinu z nich zabudlo. Pre mnohých sa predvianočné obdobie spája skôr so stresom – aby boli pokúpené darčeky, aby bolo upratané a napečené, aby sa stihlo v práci všetko dokončiť pred sviatkami… Sama si pamätám časy, keď som tiež takto fungovala. Z tradícií sa tak maximálne zapaľujú sviečky na adventnom venci. A to je škoda.

Verím že u vás to tak nie je, a že sa dokážete počas tohto adventného obdobia stíšiť a vychutnať si jeho čaro 🙂 Ak vás predsa len občas chytá stres, ponúkam vám príjemný spôsob, ako sa vymaniť aspoň na chvíľu z predvianočného zhonu a trochu „čarovať“. 13. decembra je totiž sviatok Lucie, a kedysi dni od Lucie do Vianoc sa považovali za „strigônske“.

Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc

V tento deň sa dievčatá prezliekali za „Lucie“ a celé v bielom, so šatkou, so zaprášenou tvárou od múky, chodili po jednotlivých domoch a husím krídlom, či štetkou namočenou vo vápne, symbolicky vymetali z príbytkov zlých duchov, strigy, bosorky a choroby. Na to vás nejdem nahovárať, ale môžete si v tento deň symbolicky urobiť aspoň energetickú očistu svojho domova.

Ďalšia pranostika s Luciou sa viaže k predpovedaniu počasia na ďalší rok. Od Lucie do Vianoc je presne 12 dní. Ľudia v tomto období pozorne sledovali počasie a starostlivo zapisovali do kalendára. Každý deň totiž predstavoval jeden mesiac v nasledujúcom roku. Podľa toho aké bolo počasie v dňoch od prvého až po dvanásty, také malo byť budúci rok v mesiaci podľa poradia.

A tu prichádza sľúbené „čarovanie“ 🙂

A čo keď aj „energetické počasie“ sa dá odčítať? Poďte sa zahrať a vyveštiť si, aký budete mať budúci rok! Ako? Každý deň si skúste intuitívne namaľovať alebo nakresliť jeden obrázok. Vyberajte farby pocitovo, nechajte sa viesť svojím vnútrom a kreslite tvary, symboly, zvieratá či postavy alebo čokoľvek, čo vám príde. Urobte si z toho rituál – nachystajte si pastelky, môžete si aj zapáliť sviečku, stíšiť sa, vypnúť (v rámci možností) myšlienky a naladiť sa na energiu daného dňa.

A potom už len vyjadriť na papier či plátno svoje pocity. Rozhodne sa netrápte s niečím takým že „ja neviem kresliť“. Môže to byť iba farebná machuľa 🙂 Dôležitá je tá energia v tom – akú emóciu vyvolávajú zvolené farby? Aké tvary vyšli z tej machule? Čo pripomínajú? Je obrázok plný života, alebo skôr smutný alebo nostalgický? Kreslili ste rýchlo a dynamicky, alebo skôr iba tak pomaly, váhavo?

Nemusíte sa snažiť to uhádnuť, uvidíte na budúci tok, či to s vami bude rezonovať v danom mesiaci. Môžete si z toho urobiť aj kalendár a vnímať, či sa vám podarilo to vystihnúť, v čom vidíte spojenie. Ak máte pocit, že nič necítite a že vám to nejde, netreba na seba tlačiť. Berte to ako hru, a tiež ako vhodnú príležitosť na vydýchnutie a vychutnanie si pokojných chvíľ sami so sebou. Je to aj veľmi dobré cvičenie na rozvíjanie schopnosti počúvať svoju intuíciu, vnímať energie.

Naša intuícia nás dokáže viesť práve tam, kam potrebujeme, aj bez potreby logických informácií. A to je schopnosť, ktorú sa určite oplatí rozvíjať. Predovšetkým v dnešnej dobe, keď sa nič nedá logicky predvídať a nikto nevie povedať, čo bude ďalej. Jednu z možností, ako si trochu pomôcť a naučiť sa spolupracovať viac so svojou dušou, vnímať ten tichý vnútorný hlas, nájdete aj v tomto videu 😉

Prajem vám krásne a pokojné prežitie adventu, a príjemné a veselé tvorenie 🙂 Podeľte sa do komentárov, ako sa vám darilo 😉

Slavomíra Harcegová
Pracujem ako konzultant feng šuej a dizajnér. Pomáham ľuďom vytvoriť si harmonický domov, učím ich zariadiť si svoj priestor tak, aby ich dobíjal pozitívnou energiou a podporoval na ceste k splneniu svojich snov. Rada to naučím aj vás :-)
Komentáre